پیوندها
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > شفاف سازی تقاضا،‌ پیش نیاز تطبیق عرضه و تقاضای فناوری


  چاپ        ارسال به دوست

شفاف سازی تقاضا،‌ پیش نیاز تطبیق عرضه و تقاضای فناوری

از جمله موضوعات مهم حوزه علم و فناوری کشور، بحث شفاف‌‌سازی تقاضاست. یکی از شکایات همیشگی دستگاه‌های اجرایی آن است که خروجی‌های پژوهشی و فناورانه دانشگاه‌ها و نیز کالاهای تولیدی شرکت‌های دانش‌بنیان با نیاز آنان تطابق ندارد. اما زمانی که از این دستگاه‌ها پرسیده می‌شود که آیا قبلاً نیازهای خود را به آنان  اعلام کرده‌بودید و از آن مهمتر، اصولاً این نیازها را برای خودتان، به طور شفاف تبیین کرده‌اید؛ پاسخ منفی است.
تجربیات سال‌های اخیر نشان داده‌است که در بسیاری از موارد، توسعه فناوری و تجاری سازی و نوآوری و همه این مفاهیم مشابه، می‌تواند بدون هیچ سرمایه‌‌گذاری و حمایت دولتی اتفاق بیفتد تنها به این شرط که دستگاه‌های اجرایی، نیازهای بزرگ فناورانه خود را به شکل شفاف اطلاع‌رسانی کرده و استانداردها و حدود قیمتی مورد نظر خود را نیز مشخص نمایند. این حجم بازار، به خودی خود آن قدر وسوسه‌انگیز است که شرکت‌های داخلی می‌توانند بدون هیچ گونه حمایت خاص، وارد عرصه تولید کالاهای مزبور شوند. حداکثر آن است که نیاز به وام بانکی دارند که فرآیندی روزمره و وظیفه‌ عادی بانک‌هاست. 
اینکه چرا شفاف‌سازی تقاضا انجام نمی‌شود دلایلی ساده ولی نه چندان آسان دارد. شاید دیوان سالاری (بوروکراسی) و روزمرگی مهمترین دلیل باشد و اینجاست که مکلف کردن قانونی دستگاه‌ها می‌تواند نقش موثر خود را ایفا نماید. اما تکالیف این چنینی در قالب قانون حمایت از ساخت داخل ( مصوب 1375) و اصلاحات آن ( مصوب 1391) نیز با شکست روبرو شد. 
لذا پژوهشگران حوزه سیاست علم و فناوری باید علل این شکست را در هر یک از حوزه‌های صنعتی مورد تحقیق و بررسی قرار داده؛ ساز و کارهایی مناسب برای حل این مشکل بیابند.


دکتر سید سپهر قاضی نوری

معاون سیاستگذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری


١٢:٤١ - 1393/03/10    /    شماره : ٥٨١    /    تعداد نمایش : ٣٢٦٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir