پیوندها
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > افزایش ارزش‌افزوده با تغییر الگوی کشت‌ گیاهی در ایران


  چاپ        ارسال به دوست

افزایش ارزش‌افزوده با تغییر الگوی کشت‌ گیاهی در ایران

دبیر ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اهمیت تغییر الگو کشت در ایران گفت: در حال حاضر گیاهانی با مصرف آب بالا و ارزش‌افزوده پایین در کشور تولید می‌شود که نیازمند تغییر الگوی کشت گیاهی  به گیاهان بومی ایران که عمدتاً نیازمند آب کمتر برای رشد و دارای ارزش‌افزوده بالاترند هستیم.

 به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمدحسن عصاره دبیر ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی در صدمین جلسه اعضا شورای این ستاد بیان کرد: توجه ویژه به برخی از زمینه ها در حوزه گیاهان دارویی بسیار حائز اهمیت است. از جمله آنها می‌توان به صنعت بذر اشاره کرد که اگر بخواهیم توسعه گیاهان دارویی را از مقیاس کمتر از چند ده هزار هکتار به بیش از چند صد هزار هکتار برسانیم، قدم اول پرداختن به تولید بذر و مواد تکثیری اصلاح شده است. 

 

وی به عنوان مثال به خاکشیر اشاره کرد و گفت: خاکشیر گیاهی کم‌توقع نسبت به آب و با عملکرد بالا محسوب می‌شود. اما در بسیاری نقاط کشور به عنوان علف هرز  شناخته شده و مبارزه با آن مشکل است. در صورت اصلاح بذرهای وحشی که به عنوان علف هرز مطرح است به صورت برنامه ریزی شده مبادرت به اصلاح بذر در آن پرداخت و برخی از اراضی که با مشکل کم آبی رو به رو هستند به زیر کشت ده ها گیاه از این قبیل گیاهان بروند که خوشبختانه از بازار مناسبی نیز برخوردار هستند. 

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های گیاهان دارویی معاونت علمی ادامه داد: در آینده کشور که تصور می‌شود آینده کم آبی پیش رو باشد هیچ راهی به جز تغییر الگو کشت نیست. کشت‌های کم آب و با ارزش‌افزوده بالاتر باید جایگزین کشت‌های پر آب و با ارزش‌افزوده بالا شوند. 

وی توضیح داد: در حال حاضر نیازمند تغییر الگوی کشت گیاهی هستیم. به این مفهوم که از گیاهان بومی که اغلب صنعتی هستند استفاده شود. در اکثر این گیاهان به دلیل سازگاری آنها با اقلیم خشک و نیمه خش، توقع آبی پایینی دارند و به دلیل اینکه در صنایع مختلف غذایی و دارویی استفاده می شوند طبیعتا ارزش افزوده آنها بالا خواهد بود. 

 

عصاره افزود: این چرخه باید تغییر کند و کسی که از منبع آبی بیشتر برخوردار است چنین محصولاتی را تولید کند و ما با قیمت‌های ارزان جهانی خریداری کنیم. سپس بتوانیم گیاهانی که در اکوسیستم ایران و متعلق به سرزمین ماست صادر کنیم. قابل توجه است که چنین گیاهانی مصرف آب پایینی دارند.

 

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های گیاهان دارویی معاونت علمی تاکید کرد: صنعت بذر صنعتی است که باید سرمایه‌گذاری بالایی روی آن صورت گیرد.

 

وی سرمایه گذاری روی بذر را گران قیمت و در عین حال پرسود برشمرد و گفت: در صورتی که کار دانش بنیان صورت گیرد و در این زمینه از مجموعه علوم ژنتیک، اصلاح نباتات و بیوتکنولوژی و بیماری های گیاهی در تولید بذر هیبرید استفاده شود، در این فرآیند مواد ژنتیکی اولیه با تزریق دانش به مواد تکثیری با ارزش افزوده بالا تبدیل خواهند شد.  

 

در ادامه جلسه صدم اعضا شورا ستاد گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی طرح تدوین بانک جامع اطلاعات در حوزه صنعت گیاهان دارویی و طب سنتی که توسط جامعه گیاه‌درمانی انجام و به اتمام رسیده است توسط زهرا حیدری داویجانی از اعضا این شورا و رییس جامعه گیاه‌درمانی ایران ارائه شد. 

پس از آن نیز محمدمهدی مجاهدیان گزارشی از بیستمین سمینار دانشجویان داروسازی سراسر کشور که با حمایت ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی برگزار شد، ارائه کرد. 

پایان پیام/29


١٧:١٥ - 1396/03/31    /    شماره : ٢٤٣٨٤    /    تعداد نمایش : ١٩٧٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir