پیوندها
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > نخستین همایش «شورورزی، بهره‌برداری اقتصادی و پایدار از منابع شور، تولید و اشتغال» برگزار می‌شود


  چاپ        ارسال به دوست

با حمایت ستاد توسعه فناوری‌ گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی؛

نخستین همایش «شورورزی، بهره‌برداری اقتصادی و پایدار از منابع شور، تولید و اشتغال» برگزار می‌شود

نخستین همایش ملی با عنوان «شورورزی، بهره‌برداری اقتصادی و پایدار از منابع شور، تولید و اشتغال» با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی 1 و 2 آذرماه 96 در یزد برگزار می‌شود.
 
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ظرفیت محدود منابع آبی توام با کاهش فزاینده کمّی و کیفی آن در مناطق مختلف کشور ناشی از بهره‌برداری غیرمنطقی از این منابع در نیم قرن گذشته همچنین آثار زیان‌بار ناشی از پدیده  تغییر اقلیم و گرم شدن زمین از یک طرف و ضرورت ارتقاء امنیت غذائی جامعه، افزایش ثروت ملی، افزایش تولید و اشتغال از سوی دیگر، استفاده و بهره‌گیری بیش‌ازپیش از مجموعه راهکارهای مناسب، بدیع و مؤثر برای تأمین اهداف مذکور خاصه مدیریت بهینه آب را ضروری کرده است.
لذا همزمان با کاربرد راهکارهای مقابله با این بحران از جمله: مدیریت بهینه منابع آب، افزایش بهره‌وری آب، اصلاح الگوی کشت و غیره، راه دیگر بررسی و توجه به امکان استفاده از منابع فراوان آب‌های شور و بسیار شور سطحی، زیرزمینی، زه آب‌های کشاورزی و آب‌های موجود در نوار ساحلی کشور برای تولید محصولات کشاورزی است که در کشاورزی معمول امکان‌پذیر و اقتصادی نبوده، لیکن امروزه در سطح جهانی مبنای شورورزی یا کشاورزی شورزیست است.
در همین راستا در نظر است از طریق جلب همکاری و مشارکت دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی و پژوهشی، اساتید و محققین، کارشناسان، اندیشمندان و بخش خصوصی نخستین همایش ملی با عنوان «شورورزی، بهره‌برداری اقتصادی و پایدار از منابع شور، تولید و اشتغال» در استان یزد برگزار شود.
محورهای این همایش شناسائی و معرفی منابع اکوسیستم‌های شورورزی شامل: آب، خاک، گیاه، دام و آبزیان؛ شناسائی و معرفی فناوری‌ها و الگوهای موفق شورورزی و نیز تجارب استفاده از گیاهان شورزیست در ایران و جهان، بررسی ابعاد اقتصادی ـ اجتماعی کشت و تولید گیاهان شورزیست و همچنین تهیه الگوی مناسب به‌منظور حضور بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری مربوط به گیاهان شورزیست در کشور در راستای دستیابی به اشتغال و درآمد است.
اهداف همایش ملی شورورزی، بهره‌برداری اقتصادی و پایدار از منابع شور، تولید و اشتغال شامل شناسائی و معرفی منابع اکوسیستم‌های شورورزی شامل: آب، خاک، گیاه، دام و آبزیان؛ شناسائی و معرفی فناوری‌ها و الگوهای موفق شورورزی و نیز تجارب استفاده از گیاهان شورزیست در ایران و جهان؛ بررسی ابعاد اقتصادی ـ اجتماعی کشت و تولید گیاهان شورزیست و نیز تهیه الگوی مناسب به‌منظور حضور بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری مربوط به گیاهان شورزیست در کشور در راستای دستیابی به اشتغال و درآمد خواهد بود.
 
محورهای همایش
محورهای این همایش را  شناسایی و معرفی منابع اکوسیستم‌های شورورزی شامل: آب، خاک، گیاه، دام و آبزیان شامل پهنه‌بندی منابع آب‌وخاک کشور به منظور توسعه شورورزی؛ معرفی گونه‌های گیاهی تجاری مناسب اگرواکوسیستم های شورورزی؛ معرفی گونه‌های جانوری تجاری مناسب دام، آبزیان، جلبک‌ها و همچنین کشاورزی با آب دریا تشکیل می‌دهد.
از دیگر محورهای همایش ملی شورورزی، بهره‌برداری اقتصادی و پایدار از منابع شور، تولید و اشتغال  معرفی فناوری‌ها و  الگوهای موفق شورورزی و تجارب کشت گیاهان شورزیست در ایران و جهان شامل معرفی مراکز علمی و اجرایی شورورزی در جهان و نیز امکان‌سنجی انتقال فناوری‌های زیستی و غیر زیستی مرتبط با  شورورزی به کشور است.

 جنبه‌های  اقتصادی و اجتماعی شورورزی که شامل تولید اقتصادی و پایدار، تکمیل زنجیره تولید (صنایع تبدیلی، تکمیلی، آرایشی،  خوراک دام و بازار) و  ایجاد اشتغال و جلوگیری از مهاجرت سات، دیگر محور این رویداد برشمرده می‌شود.

دیگر محور این رویداد را می‌توان جنبه‌های زیست‌محیطی استفاده از منابع آب‌وخاک شور نام برد که شامل  شناسایی اثرات زیست‌محیطی و لحاظ کردن آن در پروژه‌های اجرایی شورورزی و نیز استفاده از فناوری شورورزی در راستای بهبود محیط‌زیست و کنترل ریز گردها است.
همچنین یکی دیگر از این محورها الزامات توسعه شورورزی است که شامل تولید دانش فنی و فناوری‌های مورد نیاز؛ فراهم کردن زیر ساخت‌های لازم و تدوین پروژه‌های تیپ؛ معرفی و واگذاری اجرای پروژه‌ها به بخش خصوصی به‌ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان؛ حمایت‌های حقوقی، کمک‌های فنی و تسهیلات در راستای اجرای بهینه پروژه خواهد بود.
نخستین همایش ملی با عنوان «شورورزی، بهره‌برداری اقتصادی و پایدار از منابع شور، تولید و اشتغال» با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی 1 و 2 آذرماه 96 در یزد برگزار می‌شود.
پایان پیام/29


١٣:١٩ - 1396/08/30    /    شماره : ٢٩٠٨٨    /    تعداد نمایش : ٥٣٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir