پیوندها
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > ارتقاء ظرفیت‌های علمی با حمایت از 103 پروژه پژوهشی


  چاپ        ارسال به دوست

توسط صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی محقق می‌شود؛

ارتقاء ظرفیت‌های علمی با حمایت از 103 پروژه پژوهشی

در عصری که اقتصاد دانش‌بنیان حرف‌های زیادی برای گفتن دارد برداشتن گام‌ها در راستای ارتقاء ظرفیت های تولید علم و فناوری کشور امری مهم تلقی می‌شود بنابراین اقداماتی همچون اعطای گرنت پژوهشی را باید حائز اهمیت دانست.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، امروز ما در عصری زندگی می کنیم که اقتصاد دانش بنیان حرف های زیادی برای گفتن دارد، اقتصادی که پایه و اساس آن توجه به فناوری، نیروی خلاق و نوآور است که این فناوری را تبدیل به محصول و دستاوردی در جامعه می کنند. در همین راستا در کشورمان گام هایی در راستای کمک به ایجاد و ارتقاء ظرفیت های تولید علم و فناوری برداشته است. اعطای گرنت پژوهشی یکی از این اقدامات است که از سوی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی به محققان تراز اول کشور تعلق می گیرد. 
گرنت پژوهشی یا پژوهانه را باید حمایتی دانست که به پژوهشگران عضو هیات علمی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور با حداقل مرتبه استادیاری تعلق می گیرد. این افراد دارای توانمندی های پژوهشی ویژه هستند و با هدف انجام تحقیقات در حوزه های مختلف علمی و فناوری  انجام می شود. مبلغ این پژوهانه تا 50 میلیون تومان است که برای مدت یک سال اعطا می شود.
بر اساس این گزارش از سال 86 تا تا کنون 103 گرنت پژوهشی به محققان کشور از سوی صندوق داده شده که هر یک دستاوردهایی را برای حوزه علمی کشور ارمغان داشته است. البته از این تعداد 43 پروژه خاتمه داشته که 166 مقاله آی اس آی، 3 مقاله علمی و پژوهشی، 1 ثبت اختراع و تالیف 4 عنوان کتاب از جمله دستاوردهای این پروژه های خاتمه یافته است. همچنین طراحی و ساخت مواد پیشرفته نانوساختار حساس به نور مرئی به عنوان فوتوکاتالیست برای تصفیه آب، ساخت زیر لایه هوشمند جهت حفظ و کنترل شرایط پلوری پوتنسی در سلول های بنیادی، مهندسی و فناوری سیالسازی، کاتالیزورهای نانوساختار جدید، آنالیز فوریه و کاربردها، برق( سیستم های سینگولار( و بررسی روش های افزایش انتقال حرارت برخی از عناوین گرنت های اعطا شده است. بنابراین این اقدام می تواند گامی در جهت توسعه علمی کشور محسوب شود چه بسیار که یک تحقیق تنها به یک ایده محدود نشده و گام ها بعدی برای تولید محصول  نیز برداشته شده است، البته در این روند علاوه بر تولید یک محصول و رفع نیازی از جامعه فوایدی همچون کارآفرینی و ایجاد اشتغال نیز به چشم می خورد. 
انتهای پیام/25


٠٩:٥٩ - 1396/09/12    /    شماره : ٢٩٣٥٦    /    تعداد نمایش : ٦٦٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir