پیوندها
صفحه اصلی > آرشیوها > آرشیو گفتگو ها 
اخبار > باید شیوه‌های سنت را به علم و صنعت روز تبدیل کرد


  چاپ        ارسال به دوست

گفت‌و‌گو با مهندس احتشام:

باید شیوه‌های سنت را به علم و صنعت روز تبدیل کرد

به گزارش روابط عمومی دومین جشنواره و نمایشگاه گیاهان دارویی مهندس محسن احتشام رییس اتاق بازرگانی خراسان جنوبی، نایب‌رییس شورای ملی زعفران ایران و مدیرعامل شرکت تروند ‌زعفران قائم، نظر خود را در خصوص تولید گیاهان دارویی و بحث آموزش در این مقوله، بیان کرده که به شرح زیر است:

 

·         نشست‌های آموزشی و کارگاه‌های تخصصی جشنواره گیاهان دارویی تا چه اندازه بر علمی شدن صنعت دارو‌های گیاهی، گیاهان دارویی و فرآورده‌های طبیعی تأثیر دارد؟

به طور حتم مسئلة آموزش یکی از ارکان هر حرفه، شغل و مهارتی است و در مورد گیاهان دارویی نیز بحث نشست‌های آموزشی می‌تواند کمک بزرگی برای بهبود فضای علمی این حوزه باشد. باید خواسته و نیاز بازار را مدنظر قرار داد تا ارزش افزوده بهتری از محصولات کسب شود و غنی شدن این صنعت را در پی داشته باشد. آموزش، نقاط ضعف را به قوت تبدیل می‌کند و یکی از ابزارهای مهم توسعه محوری است.

 

·         در بخش‌های آموزش تجاری‌سازی صنعت داروهای گیاهی، گیاهان دارویی و فرآورده‌های طبیعی با چه چالش‌هایی روبه‌رو هستیم؟

باید بتوانیم میان سه اصل علم، فناوری و تولید، ارتباط تنگاتنگی برقرار کنیم. به طوری که همواره این سه اصل با هم در تعامل باشند. فناوری از دو بخش نرم‌افزاری و سخت‌افزاری تشکیل شده است که ما در ایران در بخش نرم‌افزاری بسیار قوی و همگام با کشور‌های بزرگ‌ پیش می‌رویم، اما از نظر تکنولوژی و سخت‌افزاری هم‌چنان با کمبود‌هایی مواجه هستیم.

به طور حتم هرچقدر هم در زمینه علم و دانش جلو باشیم، اگر از نظر سخت‌افزاری نتوانیم خود را تأمین کنیم، نتیجه مطلوب حاصل نمی‌شود. به‌طور مثال، در زمینه صادرات به‌دلیل نبود تکنولوژی لازم برای بسته‌بندی، بسیاری از محصولات را خام و به صورت خشک صادر می‌کنیم. تبدیل عصاره‌ به دارو که باید با ماشین‌آلات و سخت‌افزار‌های مختلف این ‌کار صورت گیرد، بدون شک باید هم‌گامی در زمینه فناوری صورت گیرد تا منجر به تجاری‌سازی شود.

 

·         چرا در زمینة تولید و صادرات دارو‌های گیاهی، گیاهان دارویی و فرآورده‌های طبیعی نتوانسته‌ایم همانند کشور‌های دیگر برند‌سازی کنیم؟

متأسفانه این مسئله راهبرد تولیدی ما نبوده است. زمانی که دارو‌های شیمیایی در دسترس مردم قرار گرفت، ما ایرانی‌ها طب سنتی خود را به کل فراموش کردیم، اما کشور‌هایی همچون مالزی، هند و چین توانستند طب سنتی خود را با شیوه‌های مدرن دارو‌سازی، به‌روز کنند و بهرة لازم را نیز بردند.

این‌طور می‌شود گفت که ما باید سنت را به صنعت تبدیل کنیم. با توجه به قدمت تولید و ظرفیت نسبی موجود در ایران می‌توانیم با به‌وجود آوردن تعامل و تناسب بین علم، فناوری و تولید به این مهم دست پیدا کنیم. برای نمونه، باید روی زعفران سرمایه‌گذاری کنیم که به عنوان داروی گیاهی هزاره سوم شناخته شده است و اکنون 96 درصد زعفران دنیا توسط ایران تولید می‌شود. تولید در ایران  سابقه دور و درازی دارد، اما متاسفانه در کنار این تولید، علم نبوده و فقط به صورت سنتی تولید کرده‌ایم. اگر در کنار تولید سنت، مارکتینگ و بازاریابی را قرار می‌دادیم، می‌توانستیم امروز در جایگاه بهتری باشیم.

 

·         در زمینة مسایل آموزشی صنعت دارو‌های گیاهی، گیاهان دارویی و فرآورده‌های طبیعی روی چه مسایلی باید تاکید کرد؟

باید در محصولات، به‌دنبال زنجیرة ارزش باشیم و برای تولید محصولات از حالت سنتی به علمی تغییر موضع دهیم. متاسفانه در بسیاری از مزارع کشاورزانی هستند که سواد علمی لازم را برای تولید محصول ندارند که البته باید آموزش را جدی بگیرند تا عوامل تولید افزایش پیدا کند. به‌طور مثال، بعضی از کشاورزان در هر هکتار 3 و نیم کیلو زعفران و برخی دیگر که از علم کمک گرفته‌اند و کم هم نیستند تا 25 کیلو در یک هکتار برداشت می‌کنند.

دانش دیگری که به آن احتیاج داریم مارکتینگ یا همان بازاریابی است که بر اساس آن می‌توانیم محصولات را با کیفیت خوب تولید کرده و بر اساس خواسته و نیاز مشتری تولید ثروت کنیم که درنهایت به برندسازی نیز منجر می‌شود.

 

·         برای رشد و گسترش صنعت گیاهان دارویی دانش بومی بیش‌تر به‌کارمان می‌آید یا فناوری‌های نوین؟

 

در ایران دانش‌های بومی پیشرفته‌ای وجود دارد، همانند قنات که یکی از بهترین راهکار‌های استفاده از آب شناخته شده است. بدون شک برای ورود به بازار جهانی نیاز به شناخت فناوری و منطبق کردن دانش بومی با دانش جهانی داریم که البته نسبت به روزگاران پیش در جایگاه خوبی واقع شده‌ایم و از شرایط ایده‌آل چندان عقب نیستیم.


١٥:٥١ - 1393/07/16    /    شماره : ٢٦١٣    /    تعداد نمایش : ٤٥٣٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir